
Kadra zarządzająca
Nowelizacja przepisów dot. przepadku pojazdów
Czytaj więcej...
Realizacja obowiązków AML w dealerstwie - wdrożenie procedury przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy
13.09.2022
Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadziła nową definicję chodnika. Dotychczas chodnik definiowano jako „część drogi przeznaczoną do ruchu pieszych. Nowa definicja (art. 2 pkt 9 ustawy) brzmi w ten sposób: „część drogi dla pieszych przeznaczoną wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch”. Taka zmiana mogłaby wskazywać, że zatrzymanie lub postój na chodniku byłoby niedozwolone…
Sprawa jest jednak nieco bardziej złożona.
Nowelizacja wprowadziła także w nowododanym (art. 2 pkt 4a) ustawową definicję tzw. drogi dla pieszych – jest to droga lub część drogi przeznaczona do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch oraz pełnienia innych funkcji, w szczególności zatrzymania lub postoju pojazdów. Definicja drogi dla pieszych jest więc szersza niż definicja chodnika, zaś definicja chodnika zawiera się w definicji drogi dla pieszych.
Ustawodawca zawarł w uzasadnieniu ustawy, że „zgodnie z nowym podejściem droga dla pieszych składa się co najmniej z „chodnika” przeznaczonego wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch. Jeżeli natomiast droga dla pieszych przeznaczona jest do pełnienia innych funkcji niż dopuszczone na chodniku, a w szczególności prowadzenia działalności społeczno-gospodarczej, sytuowania urządzeń drogi lub obiektów małej architektury, zatrzymania lub postoju pojazdów, projektuje się „pas obsługujący”, przylegający do chodnika od strony granicy pasa drogowego, oraz „pas buforowy” przylegający do chodnika od strony jezdni, torowiska tramwajowego lub drogi dla rowerów.
Wcześniej podstawą do postoju bądź zatrzymywania się na chodniku był art. 47 Prawa o ruchu drogowym – ten przepis również uległ zmianie i w znowelizowanej wersji będzie podstawą do postoju bądź zatrzymywania się na drodze dla pieszych, o ile na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju, szerokość chodnika jest nie mniejsza niż 1,5m i nie utrudni ruchu pieszych oraz pojazd nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.
Podsumowując, w świetle znowelizowanych przepisów od 21 września nie będzie możliwe parkowanie na chodniku. Należy jednak pamiętać, że droga dla pieszych może zawierać położony obok chodnika pas, na którym parkowanie będzie dozwolone. Jeśli droga dla pieszych będzie zawierać wyłącznie chodnik to kierowca nie będzie mógł zaparkować na nim samochodu tak jak dotychczas.