Bez kategorii
Przejrzystość wynagrodzeń w branży automotive
Czytaj więcej...
Realizacja obowiązków AML w dealerstwie - wdrożenie procedury przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy
Kadry i płace
15.11.2018
Każdy kandydat na kierowcę, jak również osoba ubiegająca się o przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdami cofniętego ze względu na stan zdrowia powinna przejść badania lekarskie, które potwierdzą brak przeciwwskazań zdrowotnych do uzyskania prawa jazdy.
W niniejszym artykule mowa jednak głównie o badaniach lekarskich kierowców zawodowych, wykonujących przewóz drogowy, którzy podlegają badaniom lekarskim przeprowadzanym w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy na podstawie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym.
Pierwsze badanie lekarskie, kandydata ubiegającego się o stanowisko kierowcy, jest wykonywane przed dniem wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie kwalifikacji, a każde następne dla kierowcy w wieku do 60 lat – w terminie właściwym do ukończenia szkolenia okresowego, jednak nie później niż do dnia wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie szkolenia okresowego. Warto przy tym pamiętać, że badania kierowców zawodowych są przeprowadzane co 5 lat – do czasu ukończenia przez kierowcę 60 lat, a po ukończeniu przez kierowcę 60. roku życia – co 30 miesięcy.
Obowiązkowe badania lekarskie kierowców można podzielić na dwie kategorie, tj. badania wstępne i okresowe. Wśród obowiązkowych badań znajdują się badania ogólnolekarskie, okulistyczne, neurologiczne, laryngologiczne oraz tzw. badania pomocnicze. Uprawniony lekarz może skierować osobę badaną na konsultacje do lekarza posiadającego specjalizację w określonej dziedzinie medycyny lub psychologa albo zlecić przeprowadzenie pomocniczych badań diagnostycznych, np. w celu oceny schorzenia lub stopnia zaawansowania objawów chorobowych.
Szczegółowe warunki i tryb przeprowadzania badania lekarskiego, zakres badań lekarskich, konsultacji u lekarzy specjalistów, pomocniczych badań diagnostycznych, czy wysokość opłaty za badania lekarskie określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców. Na chwilę obecną opłata za badanie lekarskie wynosi 200 złotych.
To na przedsiębiorcy lub innym podmiocie wykonującym przewóz drogowy ciąży obowiązek nie tylko kierowania kierowców na szkolenia okresowe oraz badania lekarskie i psychologiczne, ale również pokrycia kosztów tych badań. Przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy jest obowiązany również przechowywać przez cały okres zatrudnienia kierowcy kopię świadectw kwalifikacji zawodowej, orzeczeń lekarskich i psychologicznych, prowadzić dokumentację dotyczącą badań lekarskich i psychologicznych, a także przekazać kierowcy, z chwilą rozwiązania stosunku pracy, kopię ww. orzeczeń i świadectw.
Osoba posiadająca skierowanie na badania lekarskie, wystawione przez pracodawcę, powinna zgłosić się na badanie w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia otrzymania skierowania na to badanie. Po przeprowadzeniu badania, lekarz wyda orzeczenie lekarskie, które może zawierać pewne ograniczenia, np. z uwagi na stan zdrowia. Mogą one polegać na wskazaniu terminu ważności uprawnienia do kierowania pojazdami, czy określeniu pojazdów, którymi może kierować dana osoba.
Osoba badana lub podmiot kierujący na badanie lekarskie, którzy nie zgadzają się z treścią orzeczenia lekarskiego, mogą – w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia lekarskiego – za pośrednictwem uprawnionego lekarza, który je wydał, wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania lekarskiego.
Z takim wnioskiem należy wystąpić odpowiednio do: w przypadku orzeczenia wydanego przez uprawnionego lekarza – do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby badanej; w przypadku orzeczenia wydanego przez uprawnionego lekarza zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy – do: Centrum Naukowego Medycyny Kolejowej w Warszawie, Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dr med. Jerzego Nofera w Łodzi, Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu, Instytutu Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie, Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni albo Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie. Należy przy tym pamiętać, że orzeczenie lekarskie wydane po przeprowadzeniu ponownego badania lekarskiego jest ostateczne.