Kadra zarządzająca
Nowelizacja przepisów dot. przepadku pojazdów
Czytaj więcej...
Realizacja obowiązków AML w dealerstwie - wdrożenie procedury przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy
Kadra zarządzająca
Maciej Krotoski / 22.05.2018
Pod hasłem „konstytucji dla biznesu” kryje się pakiet pięciu ustaw, które mają ułatwić przedsiębiorcom funkcjonowanie na rynku, uprościć procedury związane z rejestracją oraz dopełnianiem formalności. Podstawowym aktem prawnym jest „prawo przedsiębiorców” wraz z którego wejściem w życie uchylona ma zostać ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, a aktami funkcjonującymi obok: ustawa o Rzeczniku Praw Małych i Średnich Przedsiębiorców, ustawa o wykonywaniu działalności gospodarczej przez cudzoziemców, ustawa o punkcie informacji przedsiębiorcy oraz przepisy wprowadzające ustawę.
Większość regulacji odnoszących się do działalności gospodarczej jest bezpośrednią transpozycją przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nowy pakiet ustaw wprowadza jednak pewne szczególne udogodnienia dla przedsiębiorców. Na szczególną uwagę zasługuje w tym zakresie zmiana w przepisach podatkowych – wprowadzenie tzw. ulgi na start. Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej dla pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej, w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, przez okres 6 miesięcy nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Oczywiście, jest to uprawnienie z którego nie trzeba korzystać.
W interesie przedsiębiorcy, celem zapewnienia stabilności i jednolitej wykładni prawa, jest nałożony na organy państwa obowiązek dokonywania objaśnień, które mają sprzyjać tworzeniu tzw. utrwalonej praktyki orzeczniczej. Odejście od jej stosowania będzie możliwe tylko w szczególnie uzasadnionych sytuacjach.
Założeniem ustawodawcy jest ponadto usprawnienie przepływu informacji pomiędzy przedsiębiorcami a organami państwa. Duży nacisk kładzie się w tym zakresie na elektronizację postępowań i procedur. Po pierwsze, podmiot, który wskaże numer kontaktowy lub adres e-mail wyrazi w ten sposób dorozumianą zgodę na otrzymywanie tą drogą informacji dotyczących jego przedsiębiorstwa (w szczególności w zakresie dokonywania wpisów, ich prostowania czy wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru). Po drugie, przedsiębiorca zyska uprawnienie do udostępnienia online w CEIDG informacji o udzielonych pełnomocnictwach i prokurach, z zastrzeżeniem, że podanie informacji o pełnomocniku będzie jednoznaczne z udzieleniem pełnomocnictwa na piśmie. Dla szybszego i sprawniejszego realizowania spraw wprowadzony zostaje Punkt Informacji Przedsiębiorcy, za pomocą którego możliwe będzie uzyskiwanie informacji on-line lub poprzez wiadomość sms.
Dla ochrony praw przedsiębiorców wprowadzony zostaje również nowa instytucja – Rzecznik Praw Małych i Średnich Przedsiębiorców, którego rola jest analogiczna do Rzecznika Praw Obywatelskich czy Rzecznika Praw Dziecka. Organ ten będzie powoływany przez premiera na wniosek ministra do spraw gospodarki na 6-letnią kadencję z możliwością jej jednokrotnego powtórzenia.
„Konstytucja dla biznesu” wzmacnia pozycję przedsiębiorców oraz zwiększa zakres przysługującej im ochrony. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu – wynika z faktu, że to przedsiębiorcy sprawiają, ze państwo i gospodarka może się rozwijać i z tego powodu należy uregulować relacje pomiędzy nimi, a organami państwa i wpływać na budowanie wzajemnego zaufania.