Bez kategorii
Przejrzystość wynagrodzeń w branży automotive
Czytaj więcej...
Realizacja obowiązków AML w dealerstwie - wdrożenie procedury przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy
Kadry i płace
Maciej Krotoski / 22.05.2018
W firmach transportowych, zatrudniających przedstawicieli handlowych, czy też takich, które dysponują rozbudowaną flotą samochodową, coraz częściej spotykane są praktyki instalowania systemów telematycznych, takich jak na przykład GPS. Raporty generowane przez te systemy pozwalają zoptymalizować czas spędzony przez kierowców w trasie, przebyte kilometry i zapis drogi oraz umożliwiają przedstawienie jasnego i rzetelnego obrazu pracy zatrudnionych pracowników.
Kierowcy korzystający z pojazdów, wyposażonych w takie systemy zastanawiają się nad legalnością wykorzystania danych zebranych za ich pomocą, a także nad tym w jakim zakresie przedsiębiorcy mogą uczynić użytek ze zgromadzonych informacji na temat pracownika. Podpisanie umowy o pracę zgodnie z art. 22 par. 1 Kodeksu Pracy, skutkuje nawiązaniem stosunku pracy – pracownik zobowiązuje się do wykonywania określonego rodzaju czynności na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez niego. Mimo braku przepisu wskazującego na możliwość korzystania z urządzenia GPS, firmy mają prawo wykorzystywać dane pozyskane za jego pomocą. Pracodawca instalujący system telematyczny, jest zobowiązany poinformować o tym fakcie pracownika, a ten musi wyrazić na to pisemna zgodę lub poświadczyć wiedzę o wykorzystywanych danych, w zależności od polityki firmy.
Raporty sporządzone na podstawie danych z systemów telematycznych mogą przysłużyć się do stwierdzenia nadużyć lub niewywiązywania się z powierzonych pracownikowi obowiązków. W ten sposób pracodawcy mogą nałożyć kary, sankcje lub w ekstremalnych przypadkach rozwiązać z pracownikiem stosunek pracy. Odczyt danych może posłużyć także jako dowód w postępowaniu sądowym.
Podsumowując, nie ma przepisów zabraniających kontrolowania pracowników w czasie pracy, jeżeli zajmują oni stanowiska, na których praca jest niestacjonarna Ważne jest, aby informacje o położeniu, przebytej trasie lub czasie, w jakim pracownik wykonuje swoje obowiązki, zbierane były tylko w godzinach pracy. Ingerowanie w życie prywatne pracownika, a także wykorzystywanie tych danych w celach innych niż służbowych, naraża pracodawcę na nieprzyjemności wynikające z naruszenia prywatności pracownika.