Finanse i podatki
Zmiany w podatkach od samochodów
Czytaj więcej...
Realizacja obowiązków AML w dealerstwie - wdrożenie procedury przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy
Motoryzacja przyszłości
Maciej Krotoski / 22.05.2018
We wcześniejszym artykule, opisywaliśmy co kryje się pod pojęciem carsharing’u oraz w jaki sposób możemy z niego skorzystać. Tym razem chcielibyśmy skupić się na zagadnieniu bardzo ważnym zarówno z punktu widzenia firmy udostępniającej pojazdy jak i użytkownika, mianowicie – odpowiedzialności za szkody powstałe w związku z użytkowaniem auta.
Gdy zastanawiamy się nad wypożyczeniem auta na minuty, warto przeczytać regulamin każdej firmy, która oferuje takie usługi. Postanowienia umowne firm carsharingowych nie różnią się od siebie diametralnie, jednak niektóre z nich mają bardziej restrykcyjne warunki, których nie musimy akceptować. Ważne jest, żeby czytać je skrupulatnie i ze zrozumieniem, aby nie doszło do nieprzyjemności.
W prawie rozróżniamy dwa pojęcia:
Wypadek drogowy możemy zdefiniować jako zdarzenie, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa, którego skutkiem jest śmierć lub obrażenia ciała i rozstrój zdrowia trwający dłużej niż 7 dni, za to podczas kolizji dochodzi do strat materialnych poszkodowanego lub obrażeń i uszkodzeń ciała, których leczenie nie przekracza 7 dni. Ważne jest, aby znać i rozróżniać te dwa terminy, bowiem, jeżeli to my będziemy stroną, która doprowadzi do tych okoliczności, będziemy pociągnięci do pełnej odpowiedzialności bez względu na to czy jest to samochód wypożyczony czy nasz własny.
Regulaminy firm świadczących usługi wypożyczania aut na minuty zawierają katalog, czynności i okoliczności na skutek, których użytkownik ponosi pełną odpowiedzialność za szkody. Wśród nich znajdziemy takie jak: umyślne spowodowanie wypadku, spowodowanie wypadku przez osobę, której udostępniliśmy wypożyczony przez nas pojazd, w przypadku jeżeli posłużymy się fałszywymi dokumentami lub dokumentami, które straciły swoją ważność, a także gdy prowadzimy auto pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających lub gdy rażąco naruszymy zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Regulaminy firm carsharingowych stanowią o obowiązku bezzwłocznego poinformowania infolinii danej firmy o zdarzeniu. Jeżeli nie dotrzymamy zastrzeżonych terminów, będziemy pociągnięci do odpowiedzialności bez względu na to, czy to my spowodowaliśmy wypadek bądź kolizje oraz niezależnie od stanu naszego zdrowia. Niektóre firmy świadczące usługi wypożyczania aut, wychodzą naprzeciw klientom i ich obawom co do odpowiedzialności i ustalają górny próg kosztów naprawienia szkody, wyrządzonej z naszej winy. Na szczęście są to skrajne przypadki, kiedy to my jesteśmy pociągnięci do całkowitej odpowiedzialności. W sytuacjach, gdy jesteśmy po stronie poszkodowanego, nie ponosimy żadnych kosztów za straty i szkody powstałe po stronie firmy carsharingowej. Po kontakcie z infolinią i zgłoszeniu zdarzenia, to firma kontaktuje się bezpośrednio z ubezpieczycielem sprawcy i to między nimi toczy się postępowanie naprawienia szkody, my jesteśmy jedynie osobami potwierdzającymi zdarzenie. W sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia części pojazdu, wynikającego z jego normalnego zużycia, należy również zgłosić to do firmy obsługującej i to ona obciążona jest kosztami naprawy oraz serwisu pojazdu.
Przystępując do pobrania aplikacji i wybierając daną firmę warto też przeczytać cennik opłat dodatkowych, aby nie był to jeden z nieprzyjemnych, wykorzystujących naszą niewiedzę kruczków, gdy na przykład zorientujemy się, że w samochodzie nie ma jednego z wymaganych elementów takich jak gaśnica, a w aplikacji zaznaczymy, że auto jest w pełni wyposażone. Opłata dodatkowa za ten element, może przekroczyć kwotę 200,00 zł. Podobnie w przypadku zgubienia dowodu rejestracyjnego możemy narazić się na koszt rzędu 400,00 zł.
Czytajmy regulaminy przed wypożyczeniem, zapoznajmy się z cennikiem dodatkowych usług, a przede wszystkim bądźmy świadomymi i odpowiedzialnymi uczestnikami ruchu drogowego jak i użytkownikami wypożyczonego pojazdu, a żadne obciążenia finansowe nas nie spotkają. Carsharing jest stworzony z myślą o użytkowniku i rozwijaniu się tej dziedziny na rynku komunikacji publicznej. Nie obawiajmy się zatem i korzystajmy z usług jakie oferują nam firmy udostępniające pojazdy.