Bez kategorii
Przejrzystość wynagrodzeń w branży automotive
Czytaj więcej...
Realizacja obowiązków AML w dealerstwie - wdrożenie procedury przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy
Kadry i płace
12.04.2019
Polska gospodarka rozwija się w stosunkowo szybkim tempie, do przedsiębiorców dochodzą głosy o dobrej kondycji gospodarki i o obiecujących wskaźnikach gospodarczych. Wraz z szybkim wzrostem gospodarczym znacząco maleje w Polsce bezrobocie, przez co przedsiębiorcom coraz trudniej jest znaleźć pracowników, a w szczególności pracowników wykwalifikowanych, co w przyszłości może doprowadzić do zwolnienia rozwoju przedsiębiorstw.
Jednym z możliwych rozwiązań w sektorze branży motoryzacyjnej – dla warsztatów mechanicznych, jak i blacharsko-lakierniczych – jest zainteresowanie się narastającym problemem już dzisiaj i podjęcie współpracy ze szkołami w ramach tzw. praktycznej nauki zawodu. W konsekwencji każdy z warsztatów może wyedukować młodzież tak, by za kilka lat mieć zapewnionych wykwalifikowanych pracowników znających specyfikę pracy w konkretnych warsztatach. Co więcej, tak wykształceni uczniowie chętnie podejmą pracę po szkole w zakładach, które znają.
Praktyczna nauka zawodu jest organizowana w formie zajęć praktycznych, a w technikum i szkole policealnej – także w formie praktyk zawodowych.
Zajęcia praktyczne mogą odbywać się u pracodawcy na zasadach dualnego systemu kształcenia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, zawartej między młodocianym a pracodawcą lub umowy o praktyczną naukę zawodu, zawartej między dyrektorem szkoły a pracodawcą przyjmującym uczniów na praktyczną naukę zawodu. Drugie z możliwych rozwiązań jest prostsze dla przedsiębiorcy, gdyż większość obowiązków związanych z formalnościami wykonuje szkoła.
Zgodnie z przepisami przedsiębiorca przyjmujący uczniów na praktyczną naukę zawodu w ramach współpracy ze szkołą, ma obowiązek zapewnienia warunków materialnych do realizacji praktycznej nauki zawodu – chodzi tu o udostępnienie odpowiednio wyposażonego stanowiska pracy, udostępnienie wszelkich środków ochrony indywidualnej w tym odzieży ochronnej, a także udostępnienie pomieszczenia do przechowywania odzieży i obuwia roboczego oraz dostęp do urządzeń higieniczno-sanitarnych oraz pomieszczeń socjalno-bytowych. Ponadto, przedsiębiorca powinien zapewnić w przypadku, gdy wymagają tego określone przepisy, nieodpłatne posiłki profilaktyczne i napoje.
Przyjmując uczniów na praktyczną naukę zawodu, należy również wyznaczyć odpowiednio: nauczycieli, instruktorów praktycznej nauki zawodu oraz opiekunów praktyk zawodowych, którzy prowadzą zajęcia praktyczne dla uczniów. Z obowiązków organizacyjnych należy również wskazać na konieczność zapoznania uczniów z organizacją pracy, regulaminem pracy, w szczególności w zakresie przestrzegania porządku i dyscypliny pracy, oraz z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nie można jednak traktować praktycznej nauki zawodu jako pozyskania darmowej siły roboczej – uczniowie są bowiem przyjmowani w celu wykonania określonego programu nauczania, by opanowali umiejętności zawodowe niezbędne do podjęcia pracy w danym zawodzie. Dlatego nad przebiegiem praktycznej nauki zawodu nadzór sprawuje podmiot przyjmujący uczniów oraz wyznaczeni nauczyciele, instruktorzy czy opiekunowie, którzy są także odpowiedzialni za uczniów (także ich bezpieczeństwo). Podmiot przyjmujący uczniów powinien współpracować ze szkołą, a w razie konieczności musi ją informować o naruszeniu przez ucznia lub młodocianego regulaminu pracy.
Wraz z rozpoczęciem współpracy ze szkołą w zakresie praktycznej nauki zawodu można również wprowadzić różne m.in. programy stypendialne tak by najzdolniejszych uczniów wspierać w nauce, a przy okazji zapewnić ich zatrudnienie w przyszłości w swoim warsztacie.