Finanse i podatki
Zmiany w podatkach od samochodów
Czytaj więcej...
Realizacja obowiązków AML w dealerstwie - wdrożenie procedury przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy
Finanse i podatki
Maciej Krotoski / 22.05.2018
Zgodnie z raportem, którego przygotowanie zleciła Komisja Europejska jednym z podstawowych problemów podatkowych jest wystawianie fikcyjnych faktur VAT i uchylanie się od opodatkowania. Szacuje się, że przez ten proceder Polska pozbawiana jest rocznie ok. 6-8 % wpływów do budżetu, co plasuje ją w czołówce państw europejskich jeśli chodzi o lukę podatkową (większa występuje w takich krajach jak Grecja, Rumunia, Włochy).
Rozwiązaniem tej sytuacji ma być system split payment, który z powodzeniem funkcjonuje już w Europie. Jego wprowadzenie planowano początkowo na styczeń 2018, jednak ostatecznie ma wejść w życie w lipcu 2018 r. Niesie za sobą konieczność zmian nie tylko w ustawie o podatku od towarów i usług, ale także w innych aktach prawnych – ustawie o rachunkowości, prawie bankowym, ustawie o finansach publicznych, o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz ustawie o usługach płatniczych.
Split payment to mechanizm podzielonej płatności, a jego podstawowe założenia opierają się o stworzenie dwóch rachunków bankowych zamiast jednego. Odrębnego dla kwoty netto należnej za wykonaną przez kontrahenta usługę, oraz drugiego – przeznaczonego wyłącznie do wpłaty kwoty podatku VAT. Przedsiębiorca będzie miał znacznie ograniczoną możliwość korzystania ze środków zgromadzonych na drugim z wymienionych. O ile środki nadal pozostaną własnością podatnika (organy nie będą mogły samodzielnie dokonywać operacji z nim związanych), to możliwe będzie jedynie dokonywanie z niego przelewów na inne rachunki VAT oraz odprowadzanie należnych zobowiązań do Urzędu Skarbowego. Stosowanie podzielonej płatności przynajmniej przez pewien czas nie będzie obowiązkowe dla wszystkich, jednak dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się na korzystanie z systemu przewidziano liczne udogodnienia.
Argumentem silnie przemawiającym za wprowadzeniem takiego rozwiązania jest zapewnienie stabilności oraz pewności obrotu. Znacznie utrudnione będzie składanie fałszywych czy nieuczciwych ofert, a co za tym idzie – ograniczone zostanie ryzyko spadków cen. Obecnie szacuje się, że w 2019 r. z tego tytułu do budżetu państwa wpłyną dodatkowe 2-4 mln złotych.
Podsumowując rozważania na temat mechanizmu split payment trzeba stwierdzić ze niesie on ze sobą liczne korzyści, o czym świadczy fakt, że skutecznie i sprawnie funkcjonuje już w państwach europejskich. Na początkowych etapach jego funkcjonowania trzeba jednak być szczególnie ostrożnym, dochowywać staranności w działaniu i podchodzić do systemu z rozwagą.