Finanse i podatki
Zmiany w podatkach od samochodów
Czytaj więcej...
Realizacja obowiązków AML w dealerstwie - wdrożenie procedury przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy
Finanse i podatki
04.06.2020
Wraz z przeciągającym się stanem zagrożenia epidemiologicznego, ustawodawca proponuje nowe rozwiązania podatkowe, mające na celu ułatwienie przedsiębiorcom oraz gospodarstwom domowym przetrwanie tego trudnego czasu. Jakie nowe uregulowania zawiera tarcza antykryzysowa 4.0?
Ulga na złe długi w pit/cit – przystępniejsza dla podatnika
Ustawodawca modyfikuje istniejący zapis, zgodnie z którym, podatnicy ponoszący negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu pandemii mogą skorzystać z ulgi na złe długi. W myśl znowelizowanej ustawy, odliczenia będzie można dokonać w okresie rozliczeniowym, w którym upłynęło 30 dni od dnia upływu terminu wskazanego na rachunku lub fakturze. Dotychczasowo termin ten wynosił 90 dni.
Kary umowne/ odszkodowania – co z nimi?
Dotychczasowe przepisy podatkowe wyłączały z kosztów część kar i odszkodowań, np. za wady dostarczonych towarów czy wykonanych usług. W projekcie ustawodawca umożliwił ich rozliczanie, jeśli dany podmiot nie mógł wywiązać się ze swoich zobowiązań z powodu epidemii. W wyniku tej zmiany podatnicy będą mogli uwzględnić kary umowne i odszkodowania na podstawie ogólnej zasady wynikającej z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Niniejsze jednak będzie miało zastosowanie wyłącznie w przypadku, gdy przyczyna wadliwych dostaw powstanie w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego lub stanem epidemii, ogłoszonym z powodu COVID. Podatnicy będą musieli więc wykazać i udokumentować związek pomiędzy powstaniem kary umownej, oraz stanem epidemii, jak również udowodnić spełnienie ogólnych przesłanek w przedmiocie związku kosztów wynikających z kar umownych z osiągnięciem przychodów.
Co z kredytami i raportowaniem schematów podatkowych?
W tarczy 4.0 firmy otrzymają również dodatkowe źródła wsparcia finansowego w postaci dopłat do oprocentowania do kredytów, które zostały zaciągnięte po 31 grudnia 2019 roku. Tarcza 4.0 w tym aspekcie jednak wciąż pozostaje nieprecyzyjna, nie zawiera bowiem regulacji dotyczącej dopłat do odsetek od kredytów. Nadto, należy pamiętać, że takowa dopłata stanowi przychód podatkowy, który również podlegał będzie opodatkowaniu.
W projekcie dokonano również zmian terminów raportowania o schematach podatkowych. Terminy nie rozpoczynają się, a rozpoczęte podlegają zawieszeniu od 31 marca 2020 r. do 30 dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID. Ustawodawca nie zmienił jednak regulacji dotyczących schematów transgranicznych. Raportowanie w tej kwestii odbywa się na niezmienionych zasadach – tj. do 30 czerwca.
Darowizny – szersze możliwości odliczeń
Przewidziana została możliwość odliczenia od podstawy podatku, darowizn przekazanych na rzecz domu dla matek z dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, ośrodków wsparcia czy rodzinnych domów pomocy, w tym domów pomocy społecznej. Ustawodawca idzie jednak krok dalej, umożliwiając odliczenie darowizn rzeczowych w formie laptopów i tabletów przekazanych ww. podmiotom. Nadto podatnik będzie miał możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów koszty wytworzenia lub ceny nabycia rzeczy lub praw, które następnie podatnik przekaże w formie darowizny. Z nowych preferencji mogą skorzystać osoby prywatne oraz przedsiębiorcy, także płacący 19-proc. podatek liniowy, którzy dokonali darowizny od początku 2020 r. do końca września 2020 r.
Dodatkowo, wyłączeniu z przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegają wartości darowizn otrzymanych ww. terminach przez placówki medyczne i oświatowe, w związku z epidemią COVID, które nie podlegają z tytułu otrzymanych darowizn, podatkowi od spadków i darowizn. Opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn nie podlega tym samym osoba fizyczna – np. wspólnik spółki osobowej, która otrzyma taką darowiznę.
Finalne rozwiązania nie są jednak znane obywatelom, projekt ustawy nie został jeszcze uchwalony przez Sejm. Aktualnie, jest procedowany w Komisji Finansów Publicznych.