Kadra zarządzająca
Najważniejsze zmiany w przepisach od 2023 r.
Czytaj więcej...
Realizacja obowiązków AML w dealerstwie - wdrożenie procedury przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy
Kontrakty i reklamacje
07.07.2021
W czasie pandemii szczególnie atrakcyjną ofertą dla potencjalnych kupców, jest zakup pojazdu używanego. Samochody z drugiej ręki są często dużo tańsze, a więc stosunkowo nowy model możemy nabyć w niskiej cenie. Gdzie jest więc haczyk i ryzyko związane z zakupem pojazdu używanego?
Zakup samochodu używanego a wady
Zakup każdego pojazdu łączy się z możliwością wystąpienia wad. Z pomocą jednak przychodzą nam przepisy o rękojmi. Zgodnie z art. 556 kodeksu cywilnego, sprzedawca odpowiada względem kupującego za wady fizyczne i prawne sprzedanego pojazdu. Odpowiedzialność za wady trwa przez okres dwóch lat od dnia wydania auta nowemu właścicielowi. Co oznacza, że samochód posiada wadę? Przede wszystkim, że pojazd nie ma właściwości, o których zapewniał dotychczasowy właściciel przykładowo- sprzedany pojazd jest z innego rocznika niż deklarowano, bądź np. samochód posiada cofnięty licznik. Możemy mieć również do czynienia z sytuacją, w której dany Pojazd nie nadaje się do celu, do którego został zakupiony, bądź w ogóle nie może być użytkowany, gdyż przykładowo nie posiada aktualnej dokumentacji umożliwiającej jego użytkowanie, lub pojazd został wydany kupującemu w stanie niezupełnym (np. bez haka). Kluczowe więc dla przepisów dot. rękojmi jest to czy dana wada może zostać zakwalifikowana jako wada fizyczna lub prawna rzeczy.
Wady eksploatacyjne
Większość z osób kupujących pojazd wychodzi z mylnego założenia, iż każda usterka w samochodzie może być zakwalifikowana jako wada fizyczna rzeczy, jeśli została stwierdzona przed upływem dwóch lat od dnia zwrotu rzeczy. Niestety, kupując samochód używany nie raz mamy do czynienia z sytuacją, gdzie samochód posiada wady, są to jednakże wady eksploatacyjne, które zgodnie z praktyką orzeczniczą, często nie są uwzględniane jako wady podlegające rękojmi. Jeśli więc Pojazd ma wadę eksploatacyjną, czyli dotyczącą części Pojazdu, podlegających naturalnemu zużyciu, proporcjonalnie do wieku i przebiegu pojazdu, wówczas należy wziąć pod uwagę, że taka wada może nie podlegać rękojmi. Jakie zatem wady eksploatacyjne podlegają rękojmi? Wady części, które zużyły się zbyt szybko, nieproporcjonalnie do wieku pojazdu, jego właściwości, oraz przebiegu.
Jak zabezpieczyć się przed wystąpieniem wad eksploatacyjnych?
Kupując pojazd używany przede wszystkim należy sprawdzić numer VIN (Vehicle Identification Number), który nanoszony jest w kilku miejscach w samochodzie, jak również podawany jest w ogłoszeniu. W internecie dostępnych jest wiele wyszukiwarek, które dokonują weryfikacji odpowiednich baz danych, a następnie umożliwiają uzyskanie rzetelnego sprawozdania. Raport jest niezwykle istotny, gdyż nie tylko pokazuje przebieg, historię uszkodzeń auta, ale również wskazuje, czy auto było kradzione. Za niewielką opłatą więc uzyskujemy informację, które w zestawieniu z wiedzą profesjonalisty mogą ustrzec nas przed zagrożeniem związanym z procesem sądowym.