Finanse i podatki
Zmiany w podatkach od samochodów
Czytaj więcej...
Realizacja obowiązków AML w dealerstwie - wdrożenie procedury przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy
Motoryzacja przyszłości
Maciej Krotoski / 22.05.2018
We wcześniejszym artykule wskazaliśmy, czym jest dron oraz w jaki sposób można go wykorzystywać. Zastanówmy się teraz, jak czerpać korzyści z działalności wykonywanej z użyciem tego rodzaju urządzenia.
Ci którzy, chcieliby świadczyć usługi nagrywania filmów w celach komercyjnych musieliby uprzednio odbyć szkolenie i zdobyć wymagane kwalifikacje, a także znać przepisy prawa, aby zgodnie z nimi posługiwać się bezzałogowcem. Szkoleniem umożliwiającym operatorowi drona, posługiwanie się nim w celach komercyjnych jest UAVO (z ang. ang. Unmanned Aerial Vehicle Operator, czyli Operator Bezzałogowego Statku Powietrznego). Aby móc odbyć takie szkolenie kandydat powinien być pełnoletni, posiadać zaświadczenia o przeprowadzeniu badania lotniczo – lekarskiego, a także wykupić polisę OC dla bezzałogowca. Dodatkowo przyszły operator drona musi być zorientowany na własne potrzeby. Mianowicie musi określić, czy będzie użytkował, a więc latał dronem w zasięgu wzroku (VLOS) czy tez poza zasięgiem wzroku (BVLOS). Rozgraniczenie to ma dużą różnicę, bowiem, aby latać bezzałogowcem poza zasięgiem wzroku trzeba odbyć dodatkowy kurs w wyspecjalizowanym podmiocie szkolącym. Tylko pozytywna ocena z egzaminu umożliwia nam podjęcie kolejnych kroków w zdobyciu kwalifikacji. Zwieńczeniem całego doszkolenia jest dokument potwierdzający posiadane kwalifikacje, wydawany na 5 lat i tylko na drona, którego dane podaliśmy w dokumencie.
Gdy ukończymy wymagane szkolenie, zbierzemy potrzebne dokumenty, warto zastanowić się nad nazwą firmy, ponieważ może odegrać ona ważną rolę w reklamie i marketingu przedsiębiorstwa. Jednoosobowa działalność gospodarcza z góry narzuca nam zawarcie imienia i nazwiska w nazwie firmy, przedsiębiorcy, który ją zakłada. Ogranicza nam to pole manewru, dlatego ważne jest, aby dodatkowe hasło użyte w nazwie, było chwytliwe.
Rejestracja działalności wykorzystującej drony, jest taka sama, jak rejestracja każdej innej dowolnej działalności. Możemy dokonać jej na druku pobranym z CEiDG, wypełnionym komputerowo lub ręcznie lub bez wychodzenia z domu – przez portal zaufany ePUAP. Aby zarejestrować naszą działalność potrzebujemy tylko najważniejsze i podstawowe dane, jak na przykład adres, numer PESEL, numer NIP, jeżeli takowy posiadamy, jeżeli nie – zostanie nadany w momencie rejestracji. Ostatnim krokiem jest założenie konta firmowego i ewentualnie strony internetowej oraz wyrobienie pieczątki.