Finanse i podatki
Zmiany w podatkach od samochodów
Czytaj więcej...
Realizacja obowiązków AML w dealerstwie - wdrożenie procedury przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy
Finanse i podatki
07.06.2019
Po ponad rocznych pracach prowadzonych przez Ministerstwo Finansów nad projektem kolejnej nowelizacji ustawy o VAT, dnia 06.06.2019 r. odbyło się posiedzenie Rady Ministrów, podczas którego zaakceptowano proponowane zmiany.
Chcąc zabezpieczyć proceder wystawiania pustych faktur, który z danych uzyskanych przez Ministerstwo Finansów najczęściej ma miejsce przy zakupie paliw na stacjach benzynowych oraz materiałów budowlanych, w przypadku chęci wystawienia faktury VAT do paragonu z kas fiskalnych, niezbędne będzie umieszczenie na paragonie numeru identyfikującego podatnika (NIP), dla którego zostanie wystawiona faktura. W sytuacji gdy sprzedawca nie posiada kasy umożliwiającej umieszczenie na paragonie numeru identyfikującego podatnika, wówczas podatnik jest zobowiązany zadeklarować, że kupuje towar lub usługę jako podatnik, a sprzedawca powinien od razu wystawić mu fakturę, nie rejestrując transakcji na kasie.
Co jeśli nie zastosujemy się do nowych przepisów? W takiej sytuacji Rada Ministrów przewidziała sankcje. Grozić nam będzie kara w wysokości 100 procent kwoty VAT podanej na fakturze, wystawionej na podstawie paragonów bez numeru NIP.
Nadto, podczas zmian do ustawy przyjęto, iż podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym sprzedali towary o wartości poniżej 200 tys zł netto, nie będą już podlegali zwolnieniu. Niniejszy projekt przewiduje likwidacje wskazanego zwolnienia dla firm, które zajmują się sprzedażą części do samochodów i motocykli. Z tego zwolnienia nie będą również korzystać firmy, które za pośrednictwem internetu lub telefonu handlują preparatami kosmetycznymi i toaletowymi, komputerami, telewizorami i sprzętem gospodarstwa domowego. Zgodnie ze zdaniem fiskusa handlarze częściami do samochodów i motocykli w przypadku dojścia do limitu sprzedaży upoważniającego do zwolnienia z VAT, nieuczciwie przestają ewidencjonować dalszą sprzedaż. Dalej, zdaniem fiskusa z powodu oszustw na szeroką skalę należy znieść zwolnienie z VAT, także w przypadku stacjonarnego handlu częściami motoryzacyjnymi.
Finalnie, Rada Ministrów zajęła się również doprecyzowaniem przepisów dotyczących pakietu paliwowego, tak aby nie było spornych interpretacji wykorzystywanych następnie przez nieuczciwych przedsiębiorców. Doprecyzowanie definicji paliw ciekłych, poprzez wskazanie że określone wyroby stanowią paliwa bez względu na różne możliwe ich zastosowania pozwoli uszczelnić system koncesjonowania i nadzoru nad obrotem, produkcją i przywozem paliw. Zgodnie z proponowanymi zmianami w przypadku sprowadzenia z innych państw UE paliw o określonych kodach celnych CN w ciągu 5 dni od ich wwiezienia, będą musiały zapłacić podatek akcyzowy nie czekając na wezwanie z urzędu skarbowego. Hurtowe ceny tych paliw służące do określenia wysokości podatku, będą co miesiąc publikowane na stronie internetowej resortu finansów.
Podczas posiedzenia Rady Ministrów zaproponowano również zmianę zakładającą, że podatnicy podatku od towarów i usług będą składać do urzędu skarbowego deklarację VAT w formie pliku JPK_VAT – przesyłaną w formie elektronicznej. Ma to jednak dotyczyć jedynie największych przedsiębiorców.