
Kadra zarządzająca
Nowa informacja o warunkach zatrudnienia
Czytaj więcej...
Realizacja obowiązków AML w dealerstwie - wdrożenie procedury przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy
09.03.2022
Dzień 24 lutego 2022 r. przejdzie niewątpliwie do historii. Rosja napadła na Ukrainę, a wielu obywateli i obywatelek Ukrainy znalazło schronienie w naszym kraju. Przyjmuje się, że co do zasady warunkiem wjazdu do Polski jest posiadanie ważnego dokumentu podróży. Taki wymóg nie dotyczy jednak osób, które składają na granicy wniosek o udzielenie im ochrony międzynarodowej. Wniosek taki powinien być przyjęty od każdej osoby, nawet, jeżeli nie posiada ona dokumentu podróży, ani żadnych innych dokumentów wjazdowych. Ponadto, zgodnie z zapewnieniami polskich władz, obywatelom i obywatelkom Ukrainy podróżującym bez paszportów będą wydawane szczególne zgody na wjazd do Polski na podstawie zgody komendanta Straży Granicznej.
W dniu 2 marca 2022 r. miał zostać opublikowany projekt specustawy, która ma na celu stworzenie szczególnej regulacji prawnej zapewniającej cudzoziemcom doraźną podstawę prawną do legalnego pobytu, w szczególności tym posiadającym obywatelstwo Ukrainy, którzy z powodu działań wojennych zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju pochodzenia i wjechali, posiadając stosowne uprawnienie wjazdowe, na terytorium Polski. Osoby uciekające przed wojną będą miały w Polsce dostęp do szeregu świadczeń, w szczególności zdrowotnych i rodzinnych.
Przepisy mają dotyczyć wszystkich tych, którzy przekroczyli granicę z Ukrainą od 24 lutego 2022 r. do dnia określonego w późniejszym rozporządzeniu Rady Ministrów.
Osoby te nie będą musiały składać wniosków i starać się o status uchodźcy. Jedynym potwierdzeniem statusu uchodźcy będzie stempel w paszporcie z datą przybycia na terytorium RP lub innym dokumencie podróży jaki dana osoba przy sobie miała. Projektowane regulacje prawne nakładają na cudzoziemca obowiązek wystąpienia do organu Straży Granicznej z wnioskiem o umieszczenie odcisku stempla lub wydanie zaświadczenia nie później niż w terminie 30 dni następujących po okresie legalnego pobytu na terytorium RP wynikającego z posiadanego dokumentu, który posłużył do wjazdu na terytorium Polski, lub po okresie pobytu na tym terytorium, na który komendant placówki Straży Granicznej zezwolił na podstawie art. 32 ust. 1 ustawy o cudzoziemcach.
Obywatele Ukrainy chcą w Polsce podjąć pracę. Projekt specustawy ma im umożliwić swobodny dostęp do polskiego rynku pracy. Warto w tych trudnych chwilach pomóc. W salonie dealerskim z pewnością znajdzie się praca nie tylko dla mężczyzn, ale również dla kobiet. Podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi będzie obowiązany w terminie 7 dni od dnia podjęcia pracy przez cudzoziemca powiadomić za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – praca.gov.pl właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy temu cudzoziemcowi na okres do 24 miesięcy. Niespełnienie tych warunków będzie oznaczać brak możliwości wykonywania pracy bez zezwolenia na pracę.
Co również istotne, obywatele Ukrainy będą korzystać z darmowej opieki medycznej w ramach NFZ.
Warto pomagać, przekonaliśmy się o tym nie raz, że dobro powraca. To jest ten moment, kiedy przynajmniej jeden pracodawca w Polsce, może wziąć do pracy przynajmniej jednego chętnego obywatela Ukrainy, czasem nawet mimo bariery językowej. Nie tylko liczy się pomoc rzeczowa, ale także ta, która zapewni im „chleb”.