Kadra zarządzająca
Najważniejsze zmiany w przepisach od 2023 r.
Czytaj więcej...
Realizacja obowiązków AML w dealerstwie - wdrożenie procedury przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy
Kontrakty i reklamacje
08.11.2018
Co zrobić jeśli kontrahent, będący osobą fizyczną nie uregulował zobowiązań, wyprowadził się i nie podał nowego miejsca pobytu?
Nie odpuszczajmy, tylko pozywajmy! Wierzytelności należy egzekwować, jeśli trzeba to przed Sądem.
Jeśli mamy podejrzenia, że dotychczasowy adres nierzetelnego kontrahenta nie jest aktualny można złożyć wniosek o udostępnienie danych adresowych z Rejestru PESEL prowadzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Żądanie udostępnienia danych składa się na formularzu i uiszcza opłatę stałą, która obecnie wynosi 31 zł.
Jeśli natomiast nie można w wyżej wskazany sposób ustalić danych adresowych Pozwanego, celowe jest złożenie pozwu wraz z wnioskiem o ustanowienie kuratora dla osoby nie znanej z miejsca pobytu (kuratora do doręczeń) na podstawie przepisów art. 143 – 145 k.p.c.
Zgodnie z art. 143 k.p.c. jeżeli stronie, której miejsce nie jest znane, ma być doręczony pozew lub inne pismo procesowe wywołujące potrzebę podjęcia obrony jej praw, doręczenie może do chwili zgłoszenia się strony albo jej przedstawiciela lub pełnomocnika nastąpić tylko do rąk kuratora ustanowionego na wniosek osoby zainteresowanej przez sąd orzekający. Przesłanką ustanowienia kuratora jest – poza stwierdzeniem potrzeby doręczenia stronie pozwu lub innego pisma procesowego wymagającego podjęcia obrony jej praw – uprawdopodobnienie, że miejsce pobytu strony nie jest znane. Obowiązek uprawdopodobnienia spoczywa na osobie zainteresowanej ustanowieniem kuratora. Dlatego zasadne jest uprzednie uzyskanie odpowiedzi od MSWiA, że adres Pozwanego nie jest znany.
Postanowienie lub zarządzenie o ustanowieniu kuratora ogłasza się publicznie w budynku sądowym i lokalu wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy właściwej ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania lub pobytu osoby nieobecnej, a w innych przypadkach – gminy właściwej ze względu na siedzibę sądu. W sprawach większej wagi, poza powyższymi sposobami ogłoszenia, przewodniczący (referendarz sądowy) może zarządzić ogłoszenie także w prasie.
Często przeszkodą procesową w sprawnym przeprowadzeniu postępowania jest zawieszenie przez Sąd postępowania na podstawie art. 177 § 1 pkt 6 k.p.c. Sąd może zawiesić postępowanie z urzędu: (…) jeżeli na skutek braku lub wskazania złego adresu powoda albo niewskazania przez powoda w wyznaczonym terminie adresu (…) nie można nadać sprawie dalszego biegu.
Aby tego przeciwdziałać warto złożyć właśnie wniosek o ustanowienie kuratora, którego rolą jest nie tylko odebranie w imieniu pozwanego korespondencji ale podejmowania działań mających na celu ustalenie miejsce pobytu pozwanego oraz obrona jego praw.
Po co ustanawiać kuratora skoro i tak egzekucja z majątku dłużnika może nie mieć sensu? Otóż uzyskując tytuł wykonawczy obejmujący roszczenia, uzyskujemy więcej czasu na jego egzekwowanie, bo aż 6 lat. Przez ten czas sytuacja dłużnika może się zmienić i może ujawnić swoje miejsce pobytu oraz swój majątek, a dzięki temu egzekucja naszego roszczenia stanie się skuteczna.