Kadra zarządzająca
Nowelizacja przepisów dot. przepadku pojazdów
Czytaj więcej...
Realizacja obowiązków AML w dealerstwie - wdrożenie procedury przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy
Kadra zarządzająca
11.06.2021
W poprzednich artykułach (część I oraz część II) wyjaśniliśmy kim jest sygnalista oraz przedstawiliśmy szereg nowych obowiązków jakie już od grudnia br. Będą ciążyć na przedsiębiorcach. W kolejnym artykule dowiedzą się Państwo więcej o sankcjach jakie przewiduje unijna dyrektywa wobec podmiotów, które nie zastosują się do jej wymogów.
Skutki braku odpowiedniego systemu
Brak wprowadzenia odpowiednich procedur w organizacji może nieść za sobą rozmaite skutki. Przede wszystkim może być to odpowiedzialność finansowa ale również indywidualna odpowiedzialność karna. Warto zaznaczyć, że brak spełnienia obowiązków wynikających z dyrektywy o sygnalistach może powodować wszczęcie postępowania karnego wobec osoby odpowiedzialnej o przestępstwo z art. 296 Kodeksu karnego tj. działania na szkodę przedsiębiorstwa. Pośrednimi skutkami mogą być również utrata renomy firmy oraz pogorszenie relacji biznesowych.
Sankcje
Artykuł 23 dyrektywy stanowi, że państwa członkowskie implementujące dyrektywę powinny ustalić skuteczne, proporcjonalne i odstraszające sankcje wobec osób, które utrudniają (usiłują) dokonywanie zgłoszeń, podejmują działania odwetowe wobec sygnalistów, dopuszczają się naruszeń obowiązku zachowania poufności tożsamości sygnalistów i wszczynają uciążliwe postępowania przeciwko sygnalistom. Jednocześnie sankcje mogą też objąć osoby dokonujące (świadomych) zgłoszeń niezgodnych z prawdą. Na chwilę obecną brak jest polskiej ustawy implementującej w/w przepisy wobec czego nie możemy przewidzieć ostatecznej formy lub wysokości sankcji. Jednakże patrząc na wcześniejsze działania krajowego ustawodawcy możemy przyjąć, że kary finansowe mogą być bardzo wysokie (w projekcie ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych podobne sankcje opiewały na 30 mln. złotych, które w pewnych przypadkach miały ulec podwojeniu).
Dodatkowo państwa członkowskie są zobowiązane wprowadzić przepisy przewidujące środki odszkodowawcze za szkodę wynikającą ze zgłoszenia lub ujawniania publicznego, które zawierało nieprawdziwe informacje a sygnalista miał tego świadomość.
Czy warto czekać na ustawę krajową?
Wiele organizacji zastanawia się czy należy zaczekać z podjęciem odpowiednich działań do uchwalenia odpowiedniej ustawy. Jednakże patrząc na zbliżający się termin implementacji oraz brak jakiegokolwiek projektu, warto rozpocząć prace wdrożeniowe jak najszybciej. Efektywny kanał zgłoszeniowy wymaga odpowiedniego przygotowania i wdrożenia, dlatego warto zainteresować się tematem sygnalistów już dziś by uniknąć opisanych sankcji.
Chcesz wiedzieć więcej o sygnalistach lub zaplanować wdrożenia odpowiednich procedur w swojej organizacji? Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Krotoski Adwokaci.