Kadra zarządzająca
Nowelizacja przepisów dot. przepadku pojazdów
Czytaj więcej...
Realizacja obowiązków AML w dealerstwie - wdrożenie procedury przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy
Kadra zarządzająca
Maciej Krotoski / 22.05.2018
Rynek motoryzacyjny rozwija się w zakakującym tempie. Producenci samochodów, napędzani popytem i nowymi trendami, co chwilę prezentują nam nowe projekty aut oraz funkcje, jakie nasz pojazd może posiadać. W związku z dynamicznym rozwojem motoryzacji, producenci gadżetów samochodowych również nie próżnują. Katalog specjalistycznych przyrządów motoryzacyjnych z każdym dniem się poszerza, a w jego skład wchodzą m.in. zestawy głośnomówiące oraz wideorejestratory, gwarantujące szeroki zakres możliwości.
Wideorejestrator to kamerka samochodowa, która dzięki funkcji nagrywania, może być bardzo pomocna, gdy jesteśmy świadkami wypadku, a także, gdy to my jesteśmy jego uczestnikami, a wina nie jest jednoznaczna. Polskie prawo nie konkretyzuje sytuacji, w których takie nagranie może zostać wykorzystane, natomiast dopuszcza nagranie z kamerki samochodowej jako dowód w sprawie, zarówno w postępowaniu na szczeblu organów zapewniających bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jak i podczas postępowania sądowego, a ocenę nagrania i orzekanie o winie pozostawia właściwemu organowi .
Nagranie powinno być przedłożone na oryginalnym nośniku, tak, aby organ orzekający o winie nie miał wątpliwości, co do jego autentyczności. Warto zainwestować w takie wideorejestratory, które oprócz dobrej jakości nagrania, będą też dysponowały funkcją nagrywania na karcie SD lub możliwością przekopiowania materiału na nośnik DVD bądź pendrive. Pamiętajmy, że film, który zostanie skopiowany, będzie podlegał opinii biegłych z zakresu fonografii, którzy ocenią jego autentyczność. W momencie złożenia takiego dowodu, organ odbierze od nas także zeznania, które będą wsparciem dla nagrania, a także dodatkowym dowodem w sprawie.
Reasumując, aby nagranie nie budziło wątpliwości organu przyjmującego, winno spełniać następujące warunki: