Regulacje środowiskowe
Przepadek pojazdu – zmiany w kodeksie karnym
Czytaj więcej...
Realizacja obowiązków AML w dealerstwie - wdrożenie procedury przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy
Regulacje środowiskowe
Małgorzata Miller / 09.06.2021
Kwestie prawne związane z BDO (Bazą Danych o Odpadach) uregulowane są w ustawie o odpadach. Określone kategorie przedsiębiorców mają obowiązek zarejestrowania się w bazie i posługiwania się nadanym numerem, m.in. są to dealerzy samochodowi.
Warto zwrócić jednak uwagę na obowiązki firm w zakresie zamieszczania numeru BDO na fakturach i innych dokumentach firmowych.
Rejestr BDO prowadzi marszałek województwa. Baza obejmuje informacje m.in. o wprowadzanych na terytorium kraju olejach smarowych, oponach oraz o odpadach z nich powstających, wprowadzanych pojazdach, zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, bateriach i akumulatorach oraz o odpadach z nich powstających, osiągniętych poziomach odzysku i recyklingu odpadów powstałych z opakowań i produktów, pojazdów, zbierania, odzysku, przygotowania do ponownego użycia i recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zbierania, recyklingu i wydajności recyklingu zużytych baterii i zużytych akumulatorów, rodzajach i ilości wytwarzanych odpadów oraz ich wytwórcach, ilości i jakości komunalnych osadów ściekowych, ich wytwórcach, miejscach zastosowania i podmiotach władających powierzchnią ziemi, na której te osady zostały zastosowane.
Firmy, które zajmują się ww. działalnością, która jest związana z odpadami, mają obowiązek zarejestrowania się w bazie, co skutkuje nadaniem indywidualnego numeru rejestrowego BDO.
Obowiązek zamieszczania numeru BDO na dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną działalnością został wskazany w art. 63 ustawy o odpadach. Przepis ma charakter ogólny, nieprecyzyjny, nie wskazuje o jakie dokumenty ustawodawcy chodzi. W związku z tym pojawiają się liczne wątpliwości, na jakich dokumentach należy umieszczać ten numer. Co istotne numer rejestrowy indywidualizuje przedsiębiorcę „na zawsze”, nawet jeżeli zakończył działalność, to nie można go nadać kolejnemu podmiotowi. Nadanie numeru nie jest decyzją administracyjna, a jedynie czynnością materialno – techniczną.
Odnosząc się do dokumentów, z pewnością będzie to faktura. Zgodnie z art. 2 pkt 31 ustawy VAT faktura to dokument w formie papierowej lub w elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie. Obowiązek wystawienia faktury dotyczy podatnika VAT, który zawsze jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą. W myśl art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy VAT, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.
Warto podkreślić, że brak wskazania numeru na dokumencie związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą wiąże się z karą administracyjną. Kara wynosi nie mniej niż 5000 zł i nie może przekroczyć 1 000 000 zł.
Katalog dokumentów związanych z działalnością gospodarczą jest bardzo szeroki, a to oznacza, że numer BDO powinien znaleźć się np. na paragonie z kasy fiskalnej, umowie sprzedaży, karcie przekazania odpadów czy ewidencji odpadów.
Z pewnością nie trzeba stosować numeru BDO w dokumentacji kadrowej czy administracyjnej wewnętrznej. Numeru BDO nie podajemy także na dokumentach, które mają urzędowo ustalone wzory.